Aktualności

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

clock Lipiec 15, 2016

Udało się!
Zadzwonił długo wyczekiwany telefon z wymarzonej firmy i zaprosili cię na rozmowę kwalifikacyjną. Twoje CV zrobiło na nich wrażenie, teraz czas na ciebie – musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony, by utwierdzić w przekonaniu twojego potencjalnego pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w jego firmie.

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszą okazją, aby pracodawca cię zobaczył. Oczywistym jest, że musisz być dobrze przygotowany merytorycznie. Jednak nie należy zapominać o profesjonalnym i schludnym wyglądzie, bo – jak mawia stare przysłowie – jak cię widzą, tak cię piszą.

Swój ubiór należy dostosować do stanowiska, na które aplikowałeś. Inaczej ubierzesz się na rozmowę o pracę na stanowisko kelnerki, a inaczej, gdy starasz się o etat w banku, gdzie będziesz miał codziennie styczność z klientem. Na rozmowę o pracę na stanowisku formalnym, należy ubrać się bardzo elegancko. Panie powinny na tę okazje włożyć spódnice (nie mini!) lub spodnie (broń Boże dżinsy!), oraz koszule lub elegancką bluzkę, a także eleganckie buty – niekoniecznie szpilki. Panowie powinni ubrać garnitur lub eleganckie spodnie, marynarkę i koszulę – koniecznie z długim rękawem oraz półbuty, do których założyć należy obowiązkowo czarne skarpety.

Kobiety powinny zadbać o odpowiedni manicure. Na tą okazję lepiej darować sobie tipsy lub neonowy kolor. Najważniejsze jest, żeby paznokcie były czyste i zadbane. Biżuterię również należy ograniczyć do minimum. Według biznesowego dress-codu, dopuszczalnymi dodatkami są zegarek i obrączka. Nie musimy być tutaj aż tak restrykcyjni, jednak należy pamiętać, żeby nie przychodzić na rozmowę kwalifikacyjną obwieszonym jak choinka na Boże Narodzenie.

Strój powinien być utrzymany w stonowanych, klasycznych kolorach. Najbardziej optymalnymi odcieniami będzie czerń, brąz, biel, a także beż, granat i odcienie szarości. Należy również pamiętać, żeby ubrania były czyste i wyprasowane.

Profesjonalny wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno sprawi, że załapiesz dodatkowe plusy u potencjalnego pracodawcy. Warto więc wziąć sobie do serca powyższe rady, bo możemy na tym wiele zyskać.