Aktualności

CV – Twoja wizytówka na rynku pracy

clock Czerwiec 9, 2016

Jak powinno wyglądać CV, by rekruter bez mrugnięcia okiem zadzwonił do Ciebie z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną?

Dodaj sobie pewności siebie i wykorzystaj nasze rady.

Dowiedz się jak poprawnie i profesjonalnie zredagować swoje CV.

Oto 5 praktycznych porad które warto wykorzystać podczas redagowania CV, by wypaść profesjonalnie.

1. Nie kłam

Jeżeli nie znasz niemieckiego na poziomie B2, a twoja wiedza z zakresu Excela wcale nie jest na poziomie średniozaawansowanym, nie wpisuj tego do CV. Twoje braki i tak wyjdą na jaw podczas kolejnego etapu rekrutacji albo, co gorsze, podczas pracy już po ewentualnym zatrudnieniu. W związku z tym lepiej oszczędzić sobie upokorzenia i pisać szczerze, bez zbędnego koloryzowania.

2. Nie zanudzaj

Idealne CV powinno mieć nie więcej niż jedną stronę. Rekruterzy przy wstępnej selekcji mogą odrzucić te aplikacje, które są zbyt długie, i co często idzie razem w parze, niekonkretne. Zatem w rubryce „umiejętności” pomiń informacje o wygraniu zawodów szachowych w podstawówce, tylko skup się na swoim doświadczeniu i mocnych stronach i pamiętaj, że w tym przypadku nie liczy się ilość, lecz jakość.

3. Zadbaj o formę

Nie chodzi tylko o ortografię i interpunkcję. Ważne jest również formatowanie tekstu, żeby był przejrzysty i dobrze się go czytało. Przed wysłaniem aplikacji, najlepiej jest ją zapisać w formacie .pdf, co zapobiegnie zbytniemu „rozłażeniu się” tekstu i sprawi, że Twoje CV będzie wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj również o tym, żeby nie przekombinować. Inwencja twórcza jest zawsze oceniania na plus. Jednak nie skupiaj się zbyt bardzo na dodawaniu infografik czy innych ozdobników

4. Doświadczenie przed wykształceniem

Pracodawcę w większej mierze będzie interesować twoje doświadczenie zawodowe niż wykształcenie, dlatego rubrykę doświadczenie zawodowe zamieszczaj zawsze przed tą, opisującą przebieg edukacji. Ważne jest również, aby przy opisywaniu naszego poprzedniego zatrudnienia dodać kilka słów na temat wykonywanych obowiązków na danym stanowisku. To lepiej zobrazuje pracodawcy posiadane przez ciebie umiejętności. Jeżeli chodzi o rubrykę „wykształcenie”, to należy dodawać jedynie ostatnią ukończoną szkołę. W związku z tym, jeśli ukończyłeś studia wyższe, daruj sobie informacje o maturze zdanej z wyróżnienie

5. Co ze zdjęciem?

Tutaj zdania są podzielone. Jedni doradcy zawodowi kategorycznie odradzają dołączania go do CV. Inni uważają, że dzięki temu nasza aplikacja się wyróżnia na tle innych. Kwestia zdjęcia jest indywidualną sprawą, jednak większość Polaków dodaje zdjęcie do swojego CV. Należy pamiętać o profesjonalizmie i nie dołączać zdjęć w bikini czy przy piwie ze znajomymi.